Kliknij aby zamknąć
powiększenie

 


Czym kierować się przy wyborze past do zębów?

 

Obok szczoteczek do zębów, pasty i żele stanowią najczęściej zalecane i stosowane produkty służące do higieny jamy ustnej, zapewniające korzyści wykraczające poza proste mechaniczne
usuwanie płytki nazębnej. W ostatnich latach skład past do zębów został wzbogacony o różne chemiczne środki lecznicze , takie jak: fluor, pirofosforany,  triclosan i hydroksyapatyt. Ich celem jest wzmocnienie korzystnego działania środków do czyszczenia zębów. W obliczu ogromnego bogactwa produktów o różnorodnych deklarowanych właściwościach rozróżnienie produktów mających dowiedzione działanie lecznicze od tych,  które zapewniają jedynie korzyści kosmetyczne jest trudne zarówno dla pacjentów, jak i dla członków zespołu stomatologicznego. 

 

 

Skład past do zębów

 


Kluczowe znaczenie dla stabilności produktu podczas przechowywania oraz jego biologicznej aktywności podczas użytkowania w jamie ustnej ma kompatybilność jego składników.

 


Abrazyjność
O skutecznym usuwaniu płytki bakteryjnej decyduje w dużej mierze środek ścierny (abrazyjny). O jego bezpieczeństwie świadczy rodzaj środka ściernego, kształt i wielkość cząsteczek oraz zgodność z innymi składnikami.

Rygorystyczne standardy ADA (American Dental Association) określają bezpieczny przedział abrazyjności mierzony w jednostkach RDA

 


Wysokość RDA w ramach bezpiecznego przedziału od 0-250 świadczy o skuteczności środka ściernego.
Przy nadwrażliwościach i zaawansowanych chorobach przyzębia zalecane są niższe wartości RDA (około 50 RDA).


Skuteczne środki lecznicze zawarte w niektórych pastach:

  • fluor: a szczególnie jego związek: fluorek sodu (największa ilość badań klinicznych) skutecznie zapobiega próchnicy (patrz podstrona - Środki lecznicze)
  • pirofosforany: hamują odkładanie się kamienia nazębnego i wspomagają działanie środków ściernych (patrz podstrona Środki lecznicze)
  • triclosan: posiada szerokie spektrum działania antybakteryjnego, zapobiega zapaleniom dziąseł  (patrz podstrona Środki lecznicze)
  • hydroksyapatyt: w naturalny sposób zamyka kanaliki zębinowe zmniejszając nadwrażliwość  (patrz podstrona Środki lecznicze)

 


Pieczęć akceptacji ADA
Pasty zawierające fluorek sodu, triclosan, kopolimer i pirofosforany zostały zatwierdzone przez ADA jako zapewniające ochronę przed próchnicą, pomagające w zapobieganiu zapaleniom dziąseł oraz hamujące odkładanie płytki nazębnej i kamienia.

 


Alergeny
W literaturze znajdują się doniesienia na temat reakcji alergicznych na wiele powszechnie stosowanych składników past do zębów. Są to najczęściej reakcje kontaktowe. Alergenami są pewne typy substancji smakowych, detergenty i środki konserwujące.
Sugeruje się, że w znikomych przypadkach alergenem może być również fluor, ale jest to pierwiastek bezpiecznie stosowany od niemal 50 lat.